Dni wolne i święta w Niemczech

święta w niemczech

​​Niemcy to kraj bogaty w kulturę, historię i tradycje, które często obchodzone są w święta państwowe. Od popularnych i międzynarodowych świąt, takich jak Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie, po święta regionalne, Niemcy mają długą listę świąt, w których można celebrować swoje wartości, zwyczaje i tradycje. Warto sprawdzić tę listę, aby zrozumieć niemiecką kulturę i wiedzieć, kiedy spodziewać się  zamkniętych sklepów i zatłoczonych atrakcji turystycznych. W tym artykule przedstawiamy pełną listę niemieckich świąt i dni ustawowo wolnych od pracy oraz krótki opis zwyczajów i tradycji z nimi związanych.

Dni wolnyche i  święta w Niemczech  2023

Oto święta w Niemczech(Feiertage) w Niemczech na rok 2023:

  • Nowy Rok (Neujahrstag) – 1 stycznia

Nowy Rok (Neujahrstag) to pierwszy dzień roku kalendarzowego  i święto państwowe obchodzone w Niemczech i na całym świecie. W Niemczech jest to dzień wolny od pracy i większość ludzi spędza go z rodziną lub przyjaciółmi. Zwykle noc przed Nowym Rokiem w Niemczech jest pełna uroczystości i zabawy, a o północy w niebo wystrzeliwuje się ogromną liczbę fajerwerków. Niektórzy uważają, że rozpoczęcie roku w dobrym momencie dobrze wróży na resztę roku. Obecnie w niektórych krajach, takich jak Niemcy, zwyczajowo składa się sobie wzajemnie życzenia, a tradycyjnymi życzeniami są „Prosit Neujahr!” lub „Frohes Neues Jahr!”. Wiele regionów Niemiec ma również regionalne zwyczaje noworoczne, takie jak kulinarny zwyczaj jedzenia kiszonej kapusty (Kartoffelsalat und Würstchen) w Brandenburgii.

  • Święto Trzech Króli (Heilige Drei Könige) – 6 stycznia

Święto Trzech Króli (Heilige Drei Könige) obchodzone jest 6 stycznia i jest ważnym świętem religijnym w Niemczech. Jest to również święto państwowe w niektórych regionach kraju, takich jak Badenia-Wirtembergia, Bawaria i Nadrenia-Palatynat. Według tradycji chrześcijańskiej Święto Trzech Króli upamiętnia przybycie mędrców ze wschodu do Betlejem, gdzie oddali cześć Jezusowi. W niektórych częściach Niemiec istnieją tradycje związane z tym dniem, takie jak mędrcy odwiedzający domy i udzielający błogosławieństwa lub procesje świętujące podróż. W niektórych regionach Niemiec, np. w Bawarii, podczas tej uroczystości istnieje również możliwość zjedzenia tradycyjnego ciasta migdałowego (Dreikönigskuchen).

  • Wielki Piątek (Karfreitag) – piątek przed Niedzielą Wielkanocną

Wielki Piątek (Karfreitag) to upamiętnienie ukrzyżowania Jezusa Chrystusa i  jeden z najważniejszych dni w kalendarzu chrześcijańskim. W Niemczech jest świętem państwowym, wypada w piątek przed Wielkanocą i jest dniem wolnym od pracy. Wielki Piątek to dzień pokoju i refleksji, a w kościołach odbywają się nabożeństwa i msze. Niektóre regiony Niemiec również mają tradycje związane z tym dniem, takie jak procesje z krzyżami i modlitwy. Wielki Piątek to także dzień, w którym publiczne rozrywki i pokazy są w Niemczech zakazane, a sklepy, restauracje i bary są zwykle zamknięte.

  • Niedziela Wielkanocna (Ostersonntag) – pierwsza niedziela po pierwszej wiosennej pełni księżyca

Obchodzenie świąt w Niemczech to także Wielkanoc (Ostersonntag), najważniejsze chrześcijańskie święto obchodzone na całym świecie. W Niemczech jest to dzień wolny od pracy i większość ludzi spędza go z rodziną lub przyjaciółmi. Data Wielkanocy zależy od kalendarza księżycowego i przypada na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Podczas Wielkanocy, która trwa od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Wielkanocnej, w kościołach odprawiane są specjalne nabożeństwa, a w niektórych rejonach Niemiec odbywają się procesje z Jezusem Chrystusem i innymi postaciami biblijnymi.

Niemcy mają również wiele tradycyjnych zwyczajów wielkanocnych, takich jak malowanie jajek, dekorowanie domów i ogrodów wiosenną zielenią oraz wydawanie specjalnych posiłków, takich jak wielkanocne śniadanie lub obiad. Popularne jest również w Niemczech organizowanie specjalnych jarmarków wielkanocnych, na których można kupić ręcznie robione ozdoby i tradycyjne przysmaki.

  • Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) – dzień po Niedzieli Wielkanocnej

Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) to dzień po Wielkanocy. W Niemczech większość ludzi spędza ten dzień z rodziną lub przyjaciółmi, a wiele miejsc pracy, sklepów i restauracji jest zamkniętych.

Poniedziałek Wielkanocny to często okazja do organizowania wiosennych wycieczek i pikników. W niektórych regionach Niemiec odbywają się również tradycyjne festiwale i jarmarki, na których można skosztować lokalnych potraw oraz kupić ręcznie robione dekoracje i pamiątki. W tym dniu odprawiane są nabożeństwa, a niektóre regiony Niemiec organizują procesje, jak w Niedzielę Wielkanocną. Poniedziałek Wielkanocny to także dzień, w którym często zjada się resztki jedzenia i słodyczy z uroczystości wielkanocnych.

Święta w niemczech maj – święto pracy

  • Święto Pracy (Tag der Arbeit) – 1 maja

Święto Pracy (Tag der Arbeit) to coroczne święto obchodzone 1 maja w Niemczech. Jest to dzień wolny od pracy dla upamiętnienia walki robotników o prawa pracownicze i lepsze warunki pracy.

W Niemczech w Święto Pracy istnieje możliwość zorganizowania różnych imprez i demonstracji, podczas których społeczeństwo przedstawia swoje poglądy w sprawach socjalnych i pracowniczych. W niektórych miastach odbywają się również tradycyjne festiwale i targi, na których można skosztować lokalnych potraw i poznać kulturę regionu.

Święto Pracy to także dzień, w którym wiele zabytków i muzeów otwiera swoje podwoje dla zwiedzających. W tym dniu w kościołach często odbywają się specjalne msze, a w niektórych regionach Niemiec organizowane są koncerty i wystawy.

  • Dzień Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit) – 3 października

Dzień Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit) to coroczne święto obchodzone w Niemczech 3 października. Jest to święto upamiętniające ponowne zjednoczenie Niemiec po upadku muru berlińskiego w 1989 roku. W całym kraju obchodzony jest Dzień Zjednoczenia Niemiec. Główne obchody odbywają się w różnych miastach, które co roku się zmieniają. W ramach obchodów organizowanych jest wiele imprez i koncertów, a także wystawy i prezentacje związane z historią i kulturą Niemiec. W tym dniu odbywają się również oficjalne uroczystości, w których uczestniczą przedstawiciele władz państwowych oraz dyplomaci z innych krajów. W tym dniu w kościołach odbywają się specjalne msze, a w niektórych regionach Niemiec organizowane są parady i występy. Dzień Zjednoczenia Niemiec to bardzo ważny dzień dla narodu niemieckiego, a jego obchody są okazją do refleksji nad historią i jednością kraju.

  • Święto Wszystkich Świętych (Allerheiligen) – 1 listopada

Dzień Wszystkich Świętych (Allerheiligen) to ważne święto religijne obchodzone 1 listopada w Niemczech. Jest to wolny od pracy dzień pamięci wszystkich świętych i męczenników, którzy nie mają odrębnego święta w kalendarzu liturgicznym. W tym dniu w kościołach odprawiane są specjalne msze, a wierni składają kwiaty ku czci zmarłych i zapalają znicze na grobach swoich bliskich. W niektórych regionach Niemiec obchody Wszystkich Świętych połączone są z tradycyjnymi jarmarkami i festynami, podczas których można spróbować lokalnych potraw i poznać kulturę regionu.

Wiele zabytków i muzeów otwiera swoje podwoje dla zwiedzających w Dzień Wszystkich Świętych, a niektóre miasta organizują także koncerty i wystawy. Choć Wszystkich Świętych to przede wszystkim dzień religijny, to celebrowanie go jest również okazją do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi oraz spędzenia czasu na świeżym powietrzu.

  • Święto Bożego Narodzenia (Erster Weihnachtsfeiertag) – 25 grudnia

Boże Narodzenie (Erster Weihnachtsfeiertag) to najważniejsze i najbardziej uroczyste święto chrześcijańskie obchodzone w Niemczech 25 grudnia. Jest to dzień wolny od pracy, aby uczcić narodziny Jezusa Chrystusa. W tym dniu w kościołach odprawiane są specjalne msze, a w wielu domach na stole pojawiają się tradycyjne niemieckie potrawy, takie jak pieczeń wołowa, sałatki, ciasta i różne słodycze. W niektórych regionach Niemiec obchody Bożego Narodzenia trwają kilka dni, a w tym czasie odbywa się wiele jarmarków bożonarodzeniowych, na których można kupić ozdoby, prezenty i wszelkiego rodzaju gadżety.

Wiele zabytków, muzeów i galerii sztuki jest otwartych dla zwiedzających w okresie Bożego Narodzenia, a w niektórych miastach organizowane są koncerty i przedstawienia teatralne. Chociaż Boże Narodzenie to przede wszystkim dzień religijny, to także okazja do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz cieszenia się świąteczną atmosferą.

  • Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (Zweiter Weihnachtsfeiertag) – 26 grudnia

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (Zweiter Weihnachtsfeiertag) jest dniem wolnym od pracy, który obchodzony jest w Niemczech 26 grudnia. Jest to dzień, w którym Niemcy tradycyjnie spędzają czas z rodziną, kontynuując obchody Bożego Narodzenia. W tym dniu wiele sklepów, muzeów i galerii sztuki jest zamkniętych, ale niektóre zabytki i atrakcje turystyczne mogą być otwarte dla zwiedzających. Wiele osób korzysta z tej okazji, aby udać się na spacery lub na wycieczki po okolicy, aby cieszyć się świeżym powietrzem i zimową aurą. W niektórych regionach Niemiec obchody drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia są połączone z tradycyjnymi jarmarkami bożonarodzeniowymi, na których można kupić ręcznie robione ozdoby, rękodzieło oraz niemieckie potrawy i napoje. W ten sposób, drugi dzień świąt Bożego Narodzenia stanowi idealną okazję do zrelaksowania się i odpoczynku po intensywnych przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia.

Święta w Niemczech 2023 Saksonia

W niektórych regionach Niemiec, takich jak Bawaria czy Nadrenia-Palatynat,  inne święta narodowe lub regionalne, takie jak Boże Ciało (Fronleichnam) czy Dzień Zaduszny (Totensonntag), mogą być obchodzone jako święta państwowe, ale nie są one obowiązkowe w całym  kraju, ale również obchodzi się je w Saksonii. Święta w Niemczech 2023 w Saksonii obchodzone są zawsze z niemiecką dokładnością.