Koszt życia w Niemczech – ile kosztuje chleb w Niemczech?

koszt życia w niemczech

Płaca minimalna w Niemczech w 2023 roku wynosi 12 euro brutto za godzinę. Jednak koszt życia  w Niemczech jest dość wysoki. Pracując na pełen etat bez nadgodzin miesięczna pensja to 1981 euro. Jednak należy pamiętać, że w Niemczech niezwykle rzadko pracodawcy oferują najmniejszą stawkę krajową. 

Ile kosztuje chleb w Niemczech

Płaca minimalna w Niemczech w 2023 roku wynosi 12 euro brutto za godzinę. Jednak koszt życia  w Niemczech jest dość wysoki. Pracując na pełen etat bez nadgodzin miesięczna pensja to 1981 euro. Jednak należy pamiętać, że w Niemczech niezwykle rzadko pracodawcy oferują najmniejszą stawkę krajową. Na wysokość wypłaty bardzo często wpływają takie czynniki jak: wielkość konkretnej miejscowości, koszt życia w danym regionie, kompetencje i wykształcenie pracownika oraz znajomość języka, a także sam rodzaj wykonywanej pracy. Możemy spotkać się z osobami, które dostają atrakcyjną wypłatę bez wyższego wykształcenia. Jaki ma to wpływ na wydatki oraz ile kosztuje chleb w Niemczech?

Podobnie jak w Polsce ceny kupna oraz wynajmu mieszkań w Niemczech poszło w górę. Jednak w mniejszych miejscowościach można dostać pokój już od 350-400 euro miesięcznie. Cena wyżywienia w Niemczech nie różni się tak bardzo od kosztów za jedzenie w Polsce. Oto lista cen przykładowych produktów spożywczych w Niemczech:

  • Świeży chleb kosztuje 1-2 euro,
  • litr mleka kosztuje 0,62-1 euro,
  • kilogram ryżu to cena 1-2,79 euro,
  • tuzin jajek to koszt 1,50-2,82 euro.

Ile kosztuje życie w Niemczech

Osoby, które planują oszczędne życie w Niemczech, ale jednocześnie o średnim standardzie są w stanie miesięcznie wydawać 150-200 euro na samo wyżywienie, które obejmuje okazyjne wyjścia do tradycyjnych restauracji. Należy pamiętać, że koszty utrzymania, to nie samo jedzenie. Trzeba także dodać komunikację miejską lub ceny paliwa w przypadku posiadania samochodu. Jednorazowy bilet mieści się w cenie 2,30-2,90 euro. Z kolei bilet miesięczny to koszt rzędu 59-84 euro. Paliwo obecnie wynosi około 1,30-154 za litr benzyny. Dodatkowo od czasu do czasu każdy człowiek musi zakupić nowe ubrania, bieliznę, leki, produkty do higieny osobistej takie jak: pasta do zębów, żel pod prysznic, czy szampon do włosów. Przy minimlanej pensji koszty życia w Niemczech są obecnie mniejsze niż w Polsce. Wiele ludzi decyduje się na emigrację do Niemiec w celu zarobkowym.