Landy w Niemczech – ciekawostki

landy w niemczech

Republika Federalna Niemiec to kraj składający się z szesnastu części tzw. landów. Każdy z nich ma status odrębnego, autonomicznego kraju, a co za tym idzie ma własną stolicę, a także parlament. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi landów.

Landy niemieckie ile ich jest

Aby mówić o niemieckich landach należy conąć się w czasie do II wojny. Po zakończeniu wojny Niemcy zostały podzielone na cztery strefy i taka sytuacja trwała do 1949 roku. Z czasem w wyniku różnych przemian politycznych strefy te zostały podzielone na landy.  Zastanawiając się: landy niemieckie ile ich jest warto także zaznaczyć, że 1949 roku powstało RFN, który został podzialony na: Bawarię, Bremę, Hasję, Badanie – Wirtemberigie, Hamburg, Dolną Saksnię, Nadrenie Północno – Westfalie, Szlezwik – Holsztyn, Nadrenie – Palatynę oraz Saarę. Po wojnie także stolica Niemiec czyli Berlin także została podzielona na cztery sfery. Od 1990 roku Niemcy podzielone są na 16 landów. 

Landy niemieckie po polsku – stolice

Aby móc bliżej przyjrzeć się informacjom na temat landów niemieckich, warto zapoznać się z ich nazewnictwem obowiązującym w języku polskim, a także ze stolicami.  Stolice landów niemieckich po polsku to:

 1. Buden Wurttemberg to Badania Wirtemergia, której stolicą jest Stuttgart, 
 2. Bayern to Bawaria, której stolicą jest Monachium, 
 3. Berlin, którego stolicą jest Berlin, 
 4. Brandenburg to Brandenburgia, której stolicą jest Poczdam, 
 5. Bremen to Brema ze stolicą w Bremie, 
 6. Hamnurg, którego stolicą jest Hamburg, 
 7. Hessen to Hesja, której stolicą jest Wiesbaden, 
 8. Macklenburg – Vorpommern to Meklemburgia – Pomorze Przednie, którego stolicą jest Schwerin, 
 9. Nidersachsen to Dolną Saksonia, której stolicą jest Hanowar, 
 10. Nordrhein – Westfalie to Nadrenie – Palatynat, której stolicą jest Moguncja, 
 11. Rheinland Pfalz to Nadrenie Palatyna, której stolicą jest Moguncja, 
 12. Saarland to Saara, której stolicą jest Saarbrucken, 
 13. Sachsen to Saksonia, której stolicą jest Drezno, 
 14. Sachsen Anhalt to Saksonia Anhalt, której stolicą jest Magdeburg, 
 15. Schleswig Holstein to Szlezwik Holsztyn, której stolicą jest Kilonii, 
 16. Thurigen to Turyngia, której stolicą jest Erfurcia. 

Landy w Niemczech po polsku – największe ciekawostki 

Można wymienić wiele interesujących ciekawostek dotyczących landów niemieckich po polsku. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że największym landem jest Bawaria, której powierzchnia liczy ponad 70 tys. km2. Najmniejszy Land to Saara. Z kolei land, który wyróżnia się największą ludnością to Nadrenie. 

Kolejną ciekawostką jest to, że trzy landy mają takie same nazwy jak ich stolice. Z kolei najbogatszym z nich jest Bawaria, jest ona także najbardziej znana. W Bawarii między innymi organizuje się święto piwa. Landów jest 16 tak samo jak województw w Polsce. Jednak sposób funkcjonowania regionów znacznie się od siebie różni. Landy mają o wiele większe kompetencje, cieszą się także większą autonomią. Wszystkie landy w Niemczech posiadają osobną konstytucję, a także władzę sądowniczą i wykonawczą. 

Landy niemieckie zakazy i ciekawostki

W Landach niemieckich zakazy są bardzo różne, zależnie od obowiązującego systemu. Warto także zapoznać się z najbardziej interesującymi ciekowstkami. Bawaria to land, który przez wielu uznawany jest za najpięknieszy. W dużej mierze składa się on z rozległych, górskich kraobrazów. Z Hessen pochodzą bracia Grimm. Jest to główna cechą charakterystyczną tego landu. 

W Sachsen działa Silcon Saxony, czyli związek, który składa się z prawie 300 firm działających w zakresie mikro elektrycznym. Jeśli chodzi o land, który słynie z powiązań ze znanymi ludźmi to bez wątpienia jest to Thuringen. Tam mieszkał lub urodził się m.in. Johann Wolfgang von Goethe, Johann Sebastian Bach oraz Martin Luther. Jak już wspomniano wcześniej Saarland to land o najmniejszej powierzchni i najmniejszej liczebności. Znajdują się on bardzo blisko granicy z Francją, dlatego większość jego mieszkańców płynnie mówi po francusku. 

Niemieckie landy mają naprawdę interesującą historię. Przez lata kształtowała się ich ostateczna forma. W przeciwieństwie do polskich województw, każdy Land posiada własny system rządzenia, konsytucje oraz inne, odrębne cechy, dzięki czemu są one podobne do Stanów, na które podzielona jest USA.