Łatwa praca w Finlandii

praca finlandia

Podjęcie pracy zarobkowej w Finlandii nie jest najczęściej wybieranym kierunkiem jak np. Wielka Brytania czy Niemcy. Jeżeli jednak decydujemy się na praca Finlandia, warto już w Polsce rozejrzeć się za rynkiem pracy i poszukać mieszkania, ponieważ koszty utrzymania w tym kraju będą znacznie wyższe niż w Polsce. Ofert pracy znajdziemy wiele, największe zapotrzebowanie jest w branży IT. Problemu ze znalezieniem pracy nie będą również mieli medycy, aczkolwiek w tych zawodach na pewno wymagana będzie znajomość języka angielskiego. Osoby, które posługują się tylko językiem polskim, mogą szukać pracy w branży budowlanej, rolnictwie czy turystyce. W tych zawodach nie jest też wymagane szczególne doświadczenie.

Finladia praca – zarobki

Finlandia jest jednym z bogatszych krajów europejskich, więc możemy tutaj liczyć na wysokie zarobki. Koszty utrzymania są tutaj wysokie, natomiast średnie wynagrodzenie 3500 euro brutto miesięcznie pozwala nam na komfortowe życie. Oprócz zwykłej pensji możemy liczyć oczywiście na różnego rodzaju premie, bonusy, zakwaterowanie czy wyżywienie w pracy. Ciekawostką jest to, że w Finlandii nie ma pensji minimalnej narzuconej przez rząd. Wynagrodzenie ustalane jest przez pracodawców i związki zawodowe.

Przykłady wynagrodzeń:

  • Budownictwo ok. 3800 EUR
  • Spawacz ok. 3500 EUR
  • Elektryk ok. 4.300 EUR
  • Stolarstwo ok. 3400 EUR
  • Spawacz ok. 3500 EUR

Praca w Finlandii – karta pobytu

Zaraz po przyjeździe trzeba dokonać kilku formalności, aby legalnie pracować i przebywać na terenie Finlandii. Jeżeli chcemy zostać powyżej 3 miesięcy, musimy wyrobić kartę pobytu, która ważna jest przez 5 lat to tak zwany meldunek. Należy również wpisać się do rejestru ewidencji ludności. Pozwoli nam to na korzystanie ze służby zdrowia oraz ułatwi załatwianie różnego rodzaju spraw urzędowych.

Wyjazd do pracy w Finlandii to na pewno dobry pomysł. Możliwości poznania nowego miejsca, kultury i języka. Atrakcyjne wynagrodzenia będą na pewno dużym plusem. Nastawienie Finów do Polaków będzie również miłym akcentem. Finowie uważają nas za pracowity naród i z chęcią proponują nam zatrudnienia. Minusem będą wysokie kosztu utrzymania, ale z drugiej strony atrakcyjne wynagrodzenia pozwolą nam je pokryć i odłożyć część zarobionych środków do przysłowiowej skarpety.