Niezależnie od tego, czy jesteśmy u progu wyboru ścieżki kariery, czy też może po latach pracy w jednym zawodzie myślimy nad przekwalifikowaniem się i podjęciem pracy w innym mamy przede wszystkim na celu poprawę naszej sytuacji zawodowej. Nie chodzi tu jedynie o większe zarobki, chociaż owszem, są one bardzo ważne, ale także o komfort pracy i czerpaną z niej satysfakcję. Istotne zagadnienie stanowi perspektywa danego zawodu na przyszłość – nikt nie chciałby angażować czasu i środków w profesję, która już wkrótce będzie stanowiła przeżytek. Jak na tym tle wygląda praca i zarobki fizjoterapeuty?
Fizjoterapeuta zarobki i kim jest fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta może kojarzyć nam się w potocznym rozumieniu jako lepiej brzmiące określenie masażysty, jednak jest to błędne przeświadczenie. Fizjoterapeutą może zostać osoba posiadająca odpowiednie wykształcenie medyczne oraz prawo wykonywania zawodu. Na czym natomiast polega jego praca? Ogólnie rzecz biorąc fizjoterapeuta jest specjalistą zajmującym się leczeniem problemów związanych z narządem ruchu i przywracania pacjentom pełnej sprawności. Metody stosowane przez fizjoterapeutów to nie tylko masaże i gimnastyka lecznicza, ale także bardziej specjalistyczne zabiegi takie jak elektroterapia, krioterapia lub ultradźwięki. Ile zarabia fizjoterapeuta?
Zarobki fizjoterapeuty – czy ten zawód ma przyszłość?
Pytanie o przyszłość zawodu fizjoterapeuty jest jak najbardziej zasadne. Czy możemy się spodziewać wzrostu zainteresowanie usługami fizjoterapeutów? Zdecydowanie tak. Wynika to z kilku powodów. Podstawowym jest starzenie się naszego społeczeństwa. Coraz więcej mamy wśród nas ludzi starszych w stosunku do młodszych pokoleń, a co za tym idzie należy się spodziewać większej ilości przypadłości związanych ze sprawnością ruchową, ponadto rośnie średnia długość wieku, co również wpływa znacząco na wzrost liczby pacjentów wymagających interwencji fizjoterapeuty.
Innym powodem przekładającym się na wzrost zapotrzebowania na fizjoterapeutów jest rosnąca popularność aktywności ruchowej wśród dorosłych. Sport już dawno przestał być kojarzony z dziećmi i młodzieżą grającymi w piłkę na zajęciach szkolnych lub osiedlowym boisku, teraz utrzymanie odpowiedniej kondycji fizycznej stanowi przedmiot zainteresowania wielu ludzi nie tylko w średnim wieku, ale również starszych. Jednocześnie rośnie świadomość istnienia zawodu fizjoterapeuty, który przestaje być kojarzony z członkiem ekipy profesjonalnych zespołów sportowych, a staje się specjalistą dostępnym dla “zwykłego Kowalskiego”.
Ile zarabia fizjoterapeuta? Zarobi te różnią się w zależności od czynników, takich jak praca w dużym lub małym mieście czy też w publicznej placówce lub w ramach prywatnej praktyki. Można jednak nakreślić pewne ramy, w których mieszczą się zarobki fizjoterapeutów.
Zarobki fizjoterapeuty 2023
Ile więc może zarabiać fizjoterapeuta? W nowym roku obowiązuje uchwalona 23 czerwca 2022 roku przez Sejm ustawa o najniższych wynagrodzeniach dla medyków, zgodnie z którą najniższe możliwe wynagrodzenie fizjoterapeutów wzrasta. Wzrost obejmuje trzy kategorie, czyli magistrów ze specjalizacją, bez specjalizacji oraz licencjatów lub techników. W pierwszej kategorii nastąpił wzrost do 7304 zł, w drugiej do 5775 zł, a licencjaci oraz technicy mogą zarabiać minimum 5323zł.
Zarobki fizjoterapeuty – średnia
Mediana zarobków fizjoterapeutów wynosi 4240zł, oznacza to, że dokładnie połowa fizjoterapeutów zarabia więcej, ale też tyle samo zarabia mniej. W kontekście informacji o minimalnym wynagrodzeniu należy mieć na uwadze, że wielu fizjoterapeutów może prowadzić prywatną praktykę, wobec czego ich wynagrodzenie będzie zależeć od liczby pacjentów.