W czasach, kiedy emigracja zarobkowa jest bardzo popularna, wiele osób decyduje się na wyjazd do sąsiednich Niemczech. Jeśli również planujemy wyjazd do tego kraju lub kiedykolwiek pracowaliśmy tam, warto zapoznać się z zasadami przyznawania emerytury dla pracujących w Niemczech.
Wiek emerytalny w niemczech 2023
W każdym kraju najbardziej kluczową informacją, która interesuje wszystkich pracowników, jest z pewnością wiek, w którym mogą przejść na wyczekaną emeryturę. Wydawać by się mogło, że zawsze zależy on od płci. Pracujący za granicą muszą wiedzieć, że np. wiek emerytalny w Niemczech nie jest zróżnicowany na ten dla kobiet i mężczyzn, ale dla wszystkich jest jednakowy. Zmienia się on jednak w zależności od roku urodzenia. Co roku jest on zwiększany o jeden miesiąc, dlatego może się okazać, tak jak w roku 2022, że będziemy musieli mieć ukończone 65 lat i 11 miesięcy, aby móc pójść na emeryturę. Niemcy to jedno z tych państw, które na wskutek analiz demograficznych systematycznie podwyższa wiek emerytalny. Z racji, iż wiek nie będzie stały, warto pospieszyć się z decyzją, aby była ona dla nas naj najbardziej korzystna. Porównienie wieku emerytalnego w Niemczech i Polsce jwypada na korzyść Niemiec.
Wiek emerytalny w niemczech dla mężczyzn
Jeśli osiągnęliśmy wymagany przepisami prawa wiek oraz kiedykolwiek pracowaliśmy u naszych zachodnich sąsiadów na podstawie umowy, od której odprowadzane były składki emerytalne i okres tej pracy wynosi co do zasady minimum pięć lat, możemy starać się o uzyskanie emerytury. Jako, że wiek emerytalny w Niemczech dla mężczyzn jest obecnie bardzo zbliżony do tego w Polsce, można w tym samym czasie przejść na emeryturę i pobierać świadczenia z obu źródeł. Jest to niewątpliwie duża korzyść dla osób, które w Polsce otrzymałyby emeryturę w małej wysokości – ta niemiecka może znacznie poprawić komfort naszego życia na emeryturze.
Zmiany w 2023 dotyczące emerytur
W temacie niemieckich emerytur nie sposób pominąć jednej bardzo ważnej kwestii. Z uwagi na wprowadzone przepisy, starzenie się społeczeństwa i jednoczesną wydłużającą się średnią życia, wiek emerytalny w niemczech 2023 wynosić będzie 66 lat. Od tego też roku będzie systematycznie wzrastał o dwa miesiące – w zależności od roku urodzenia, tak, aby finalnie w 2031 roku osiągnąć wartość 67. Wówczas wiek emerytalny będzie już stały dla wszystkich. Jest to zatem system nieco bardziej skomplikowany od tego w Polsce, ale z pewnością bardziej wydajny i przepowiadający zmiany demograficzne.
Wiek emerytalny w niemczech tabela z rozpiską
Zapewne wielu z nas może mieć w dalszym ciągu wątpliwości, w jakim wieku można uzyskać emeryturę u naszych zachodnich sąsiadów. Dlatego jeśli chodzi o wiek emerytalny w niemczech tabela obrazująca działający tam mechanizm może okazać się niezwykle pomocna.
Rok urodzenia | Wiek emerytalny |
przed 1947 | 65 lat |
1947 – 1957 | do 65 lat dodawany jest jeszcze 1 miesiąc za ostatni rok |
1958 | 66 lat |
1959 – 1963 | do 66 lat dodaje się jeszcze 2 miesiące za ostatni rok |
od 1964 | 67 lat |
Oprócz wieku pamiętajmy o pozostałych warunkach uzyskania emerytury w Niemczech, a także o wyjątkach, które występują. Emerytury zależą bowiem nie tylko od wieku i przepracowanego okresu, ale również m.in. od rodzaju wykonywanej pracy. W Niemczech istnieje kilka rodzajów emerytury, co też należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy rozpocząć starania o jej uzyskanie. Tak samo jest z jej wysokością – zależy od ilości uzyskanych punktów. Punkty przyznawane są w oparciu nie tylko o indywidualną sytuację pracownika, jak np. wysokość zarobków, ale i w porównaniu do średnich zarobków wszystkich ubezpieczonych. Jeśli jesteśmy ciekawi, ile moglibyśmy otrzymać, w sieci możemy znaleźć kalkulatory, które w sposób przybliżony obliczą wysokość przysługującej nam emerytury na podstawie podanych przez nas wartości. Umowa wraz z oświadczeniem do celów ZUS wpłynęły na stanowisko ds. płac w dniu 16.02.2022 r. Jeśli zatem kiedykolwiek pracowaliśmy w Niemczech, warto zorientować się, czy i w jakiej wysokości przysługuje nam emerytura. Szkoda by było, żeby należne nam dodatkowe środki przepadły.